מעיים מפותלים 

למעיים שלנו תפקיד מרכזי בבריאות הכללית של גופנו וכאשר אנו סובלים מבעיה במעי, היא יכולה להשליך על תחומי בריאות רבים אחרים. תופעה רפואית אחת שיכולה להיות בעלות השלכות על המצב הגופני כולו היא של מעיים מפותלים, ואמנם לא מדובר על מצב מסכן חיים, הוא בהחלט יכול להוביל לסיבוכים רפואיים שונים מהם יש להימנע. אז מהם מעיים מפותלים, מה גורם לתופעה ואילו סיבוכים יכולים להתפתח בשל מצב רפואי זה? הכנו עבורך מדריך שיסייע לעשות קצת סדר בדברים, כדאי להמשיך לקרוא. 

מהם מעיים מפותלים?

לכולם יש מעי ארוך ומפותל, אך יש אנשים שבשל המבנה האנטומי שלהם המעי שלהם מפותל במיוחד, ובעוד שאנשים מסוימים לא יסבלו מהמצב כלל, יש שימצאו שהם סובלים מתופעות שונות של עצירות ובעיות עיכול כתוצאה מהמעי המפותל, ולרוב הממצא יתגלה בבדיקת קולונוסקופיה, לאחר שנים רבות של חוסר מודעות למה שמתרחש בבטן. 

סיבוכים אפשריים כתוצאה ממעיים מפותלים 

המעי המפותל הוא אמנם לא מצב מסכן חיים אך נראה כי רבים מאלו שיש להם מעי מפותל סובלים מעצירות. מי שלא סבל בימיו מעצירות כרונית יתקשה להבין עד כמה תופעה זו יכולה לשבש את אורחות החיים, שכן היא גורמת לכאב רב ומתמשך שאינו עוזב בכל שעות היום והלילה. במצבים כאלו ההמלצה הנה לשתות הרבה מאוד מים ולעשות שימוש במשלשלים, טבעיים או במרשם רופא, כדי לתת למעיים להשתחרר. לעתים, המבנה האנטומי של המעיים המפותלים יוביל לכך שהבעיה תהיה כרונית, אך נסביר בהמשך כיצד יש להתמודד עם התופעה גם אם היא מתמשכת. 

סיבוך אפשרי נוסף אך נדיר הוא חסימת מעיים. מדובר על מצב רפואי חירום בו המעיים חסומות באופן חלקי או באופן מלא כאשר החסימה יכולה להתרחש בכל נקודה לאורך המעיים. מעל החסימה, החלק של המעיים ממשיך לתפקד, אך כשהוא מתמלא בנוזלים ובמזון הוא מתנפח. בדרך כלל בחסימת מעיים נראה תסמינים של כאבים, עיוותים ובטן נפוחה. עוד תופעה נפוצה של חסימת מעיים הן ההקאות ובדרך כלל הן יופיעו מוקדם כשהחסימה היא במעי הדק ומאוחר כשהחסימה היא במעי הגס. כאשר ישנה חסימה מוחלטת של המעי נוכל לראות עצירות ואילו החסימה החלקית דווקא תרגום לשלשולים. אם דופן המעי ניזוק כתוצאה מהחסימה עלול להתפתח זיהום שיוביל לחום. 

כיצד ניתן לשמור על בריאות המעיים למרות המצב והאם ניתן לתקן?

מעיים מפותלים הם מצב בו המבנה האנטומי יכול להוות סיכון במידת מה, לכן מומלץ לפעול באופן יום יומי כדי למנוע את הסיבוכים השונים שיכולים להתפתח כתוצאה ממנו וכתוצאה מהופעת מחלות במערכת העיכול הכללית. מומלץ לשתות הרבה מאוד מים ולאכול פירות, ירקות ודגנים מלאים שיספקו למעיים את הסיבים להם הם זקוקים כל כך עבור תפקודם התקין. רצוי לפעול לשמירת רירית ההגנה של המעיים, ניתן לעשות זאת על ידי הפחתה או הפסקת עישון ועל ידי שימוש בתרופות מותאמות למצב. לדוגמה, תרופות מסוימות שוחקות את רירית הקיבה והן עלולות להוות זרז להופעת סיבוכים שונים במעי המפותל. 

כדאי לשים לב לתגובת הגוף למזונות שונים, להקפיד על פעילות גופנית קבועה ועל משקל גוף תקין. כמו כן, רצוי להיות קשובים לבטן ובמידת הצורך לגשת לטיפול רפואי במידה ומופיע כאב או אם ישנן תחושות או תלונות חדשות הקשורות למעיים. 

**המידע הינו כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

MYpharm

ברוכים הבאים לחנות שלנו! חנות פארם אונליין מקיפה ואיכותית ביותר. אנחנו מציעים שירות מקצועי ואמין, ברמה אחרת, עם ותק ונסיון בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

ספירולינה

איך כדאי לצרוך ספירולינה?

ספירולינה, אצת העל בעלת הגוון הכחול ירוק, הפכה לאהובה בקרב מי שמחפשים לשדרג את הבריאות שלהם. עשירה בחלבון איכותי, ויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון וכלורופיל, ספירולינה מציעה שלל יתרונות בריאותיים. עם זאת, צריכתה דורשת ידע כדי למצות את מלוא הפוטנציאל שלה.

לקריאת המאמר ←

למה צריך טיפול בגשר?

בעולם רפואת השיניים, גשרים או “כתרים” מהווים אבן יסוד בטיפול אורתודונטי, ומציעים לא רק נתיב לחיוך אסתטי יותר, אלא גם פתרון לבעיות בריאות פה רבות. מדריך מקיף זה, שכותרתו “ניווט בעולם הגשרים: מדריך לטיפול בגשרים”, נועד להסיר את המסתורין מהתהליך המורכב של טיפול בגשרים, מהמושגים הבסיסיים שלו ועד לסוגים השונים הקיימים, ותהליך הטיפול עצמו. בין אם מדובר באנשים הסובלים מבעיות אורתודונטיות או באנשים שפשוט רוצים לשפר את חיוכם, טיפול בגשרים מציג פתרון רב-תכליתי ויעיל. באמצעות מדריך זה, נחקור את היתרונות הרב-גוניים של גשרים, את הבעיות האורתודונטיות שהם יכולים לפתור, ונספק תובנות לגבי מי יכול להפיק תועלת מטיפול זה, תוך הדגשת הסיבה לכך שאימוץ טיפול בגשרים יכול להיות צעד מכריע לקראת בריאות הפה משופרת ובטחון עצמי.

לקריאת המאמר ←
לחץ דם

כך נמצא מומחה ליתר לחץ דם המציע פתרונות מותאמים אישית

כשזה מגיע לניהול לחץ דם גבוה, מציאת המומחה המתאים לניהול לחץ הדם שלך היא הצעד החשוב והמשמעותי ביותר. כיום יותר מתמיד, ישנם  כל כך הרבה רופאים במגזר הציבורי והפרטי כאחד. גם אפיקי הטיפול מגוונים, בשיעורי הצלחה משתנים. שפע זה עשוי לעתים קרובות לבלבל מטופלים המחפשים אחר הפתרון היעיל ביותר למצבם. כדי לסייע לך לקבל החלטה מושכלת, חיברנו כאן מדריך קצר שיסייעו לך לבחור מומחה ליתר לחץ דם בהתאם לצרכיך האישיים שיבנה עבורך את הטיפול המתאים ביותר למצבך.

לקריאת המאמר ←

יש לכם שאלות? כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם האפשרי