מעיים מפותלים 

למעיים שלנו תפקיד מרכזי בבריאות הכללית של גופנו וכאשר אנו סובלים מבעיה במעי, היא יכולה להשליך על תחומי בריאות רבים אחרים. תופעה רפואית אחת שיכולה להיות בעלות השלכות על המצב הגופני כולו היא של מעיים מפותלים, ואמנם לא מדובר על מצב מסכן חיים, הוא בהחלט יכול להוביל לסיבוכים רפואיים שונים מהם יש להימנע. אז מהם מעיים מפותלים, מה גורם לתופעה ואילו סיבוכים יכולים להתפתח בשל מצב רפואי זה? הכנו עבורך מדריך שיסייע לעשות קצת סדר בדברים, כדאי להמשיך לקרוא. 

מהם מעיים מפותלים?

לכולם יש מעי ארוך ומפותל, אך יש אנשים שבשל המבנה האנטומי שלהם המעי שלהם מפותל במיוחד, ובעוד שאנשים מסוימים לא יסבלו מהמצב כלל, יש שימצאו שהם סובלים מתופעות שונות של עצירות ובעיות עיכול כתוצאה מהמעי המפותל, ולרוב הממצא יתגלה בבדיקת קולונוסקופיה, לאחר שנים רבות של חוסר מודעות למה שמתרחש בבטן. 

סיבוכים אפשריים כתוצאה ממעיים מפותלים 

המעי המפותל הוא אמנם לא מצב מסכן חיים אך נראה כי רבים מאלו שיש להם מעי מפותל סובלים מעצירות. מי שלא סבל בימיו מעצירות כרונית יתקשה להבין עד כמה תופעה זו יכולה לשבש את אורחות החיים, שכן היא גורמת לכאב רב ומתמשך שאינו עוזב בכל שעות היום והלילה. במצבים כאלו ההמלצה הנה לשתות הרבה מאוד מים ולעשות שימוש במשלשלים, טבעיים או במרשם רופא, כדי לתת למעיים להשתחרר. לעתים, המבנה האנטומי של המעיים המפותלים יוביל לכך שהבעיה תהיה כרונית, אך נסביר בהמשך כיצד יש להתמודד עם התופעה גם אם היא מתמשכת. 

סיבוך אפשרי נוסף אך נדיר הוא חסימת מעיים. מדובר על מצב רפואי חירום בו המעיים חסומות באופן חלקי או באופן מלא כאשר החסימה יכולה להתרחש בכל נקודה לאורך המעיים. מעל החסימה, החלק של המעיים ממשיך לתפקד, אך כשהוא מתמלא בנוזלים ובמזון הוא מתנפח. בדרך כלל בחסימת מעיים נראה תסמינים של כאבים, עיוותים ובטן נפוחה. עוד תופעה נפוצה של חסימת מעיים הן ההקאות ובדרך כלל הן יופיעו מוקדם כשהחסימה היא במעי הדק ומאוחר כשהחסימה היא במעי הגס. כאשר ישנה חסימה מוחלטת של המעי נוכל לראות עצירות ואילו החסימה החלקית דווקא תרגום לשלשולים. אם דופן המעי ניזוק כתוצאה מהחסימה עלול להתפתח זיהום שיוביל לחום. 

כיצד ניתן לשמור על בריאות המעיים למרות המצב והאם ניתן לתקן?

מעיים מפותלים הם מצב בו המבנה האנטומי יכול להוות סיכון במידת מה, לכן מומלץ לפעול באופן יום יומי כדי למנוע את הסיבוכים השונים שיכולים להתפתח כתוצאה ממנו וכתוצאה מהופעת מחלות במערכת העיכול הכללית. מומלץ לשתות הרבה מאוד מים ולאכול פירות, ירקות ודגנים מלאים שיספקו למעיים את הסיבים להם הם זקוקים כל כך עבור תפקודם התקין. רצוי לפעול לשמירת רירית ההגנה של המעיים, ניתן לעשות זאת על ידי הפחתה או הפסקת עישון ועל ידי שימוש בתרופות מותאמות למצב. לדוגמה, תרופות מסוימות שוחקות את רירית הקיבה והן עלולות להוות זרז להופעת סיבוכים שונים במעי המפותל. 

כדאי לשים לב לתגובת הגוף למזונות שונים, להקפיד על פעילות גופנית קבועה ועל משקל גוף תקין. כמו כן, רצוי להיות קשובים לבטן ובמידת הצורך לגשת לטיפול רפואי במידה ומופיע כאב או אם ישנן תחושות או תלונות חדשות הקשורות למעיים. 

**המידע הינו כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

MYpharm

ברוכים הבאים לחנות שלנו! חנות פארם אונליין מקיפה ואיכותית ביותר. אנחנו מציעים שירות מקצועי ואמין, ברמה אחרת, עם ותק ונסיון בתחום.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מסגנונות עונתיים ועד יופי וקייימות: מגמות האיפור שמעצבות את 2024

בעולם היופי המשתנה ללא הרף, איפור בולט כתחום דינמי שמתפתח ללא הרף, ומשקף שינויים תרבותיים רחבים יותר והתקדמות טכנולוגית.
שנת 2024 הביאה עמה מגוון עצום של טרנדים באיפור, להלן תובנות כיצד עולם האיפור מתפתח וכיצד שינויים אלה מציעים הזדמנויות חדשות לביטוי אישי ויצירתי בשנת 2024.

לקריאת המאמר ←

 הפרעות במערכת הלעיסה: תסמינים, גורמים וטיפולים

מערכת הלעיסה, מנגנון מורכב הכולל את הלסתות, השיניים, השרירים, העצבים והמפרקים, ממלאת תפקיד מרכזי בחיי היומיום שלנו. מעבר לתפקידה הבסיסי בפירוק מזון ובהעברתו לוושט, מערכת זו חיונית לדיבור ולמראה הפנים הכללי שלנו. עם זאת, בדומה לכל מערכת מורכבת, היא פגיעה למגוון הפרעות שיכולות להשפיע באופן משמעותי על איכות חייו של הפרט. הפרעות אלה, המכונות באופן קולקטיבי הפרעות במערכת הלעיסה, יכולות להתבטא בתסמינים שונים, מכאבי לסת וקושי בלעיסה ועד לסיבוכים חמורים יותר כגון בעיות נשימה ודיבור. הבנת הפרעות אלה, סיבותיהן וטיפולים אפשריים חיונית לא רק לאנשים המושפעים ישירות אלא גם לאנשי מקצוע בתחום הבריאות המופקדים על אבחון וניהול מצבים אלה. מאמר זה נועד לספק סקירה מקיפה של הפרעות במערכת הלעיסה, להאיר את תסמיניהן, הסיבות הבסיסיות להן ואפשרויות הטיפול הזמינות, ובכך להציע תובנות יקרות ערך לשיפור בריאות הפה והלסת.

לקריאת המאמר ←

יש לכם שאלות? כתבו לנו ונחזור אליכם בהקדם האפשרי